Klasztor
  Tytuł kościoła
  Rys Historyczny
  Wspólnota
  Nasza posługa
  Dane Adresowe
Liturgia
  Ogłoszenia Duszpasterskie
  Intencje Mszalne
  Msze św
  Nabożeństwa
  Spowiedź św.
  Nasz posługa
św. Antoni
  Nowenna do św. Antoniego
  Prośby do św. Antoniego
  Modlitwy do św. Antoniego
św. Anna
  Modlitwy do św. Anny
  Litania do św. Anny
  Nowenna do św. Anny
Nawigacja
Artykuły » Boże Narodzenie » Symbole Bożonarodzeniowe
Symbole Bożonarodzeniowe

Symbole Związane Ze Świętami Bożego Narodzenia:

1.Choinka

 Wieczne zielone drzewko jest symbolem nadziei, długowieczności, symbolizuje Chrystusa - źródło wszelkiego życia. Ozdoby choinkowe też mają swoje znaczenie: gwiazda, którą umieszczamy na czubku przypominała o gwieździe betlejemskiej, jabłka nawiązują do biblijnego owocu, który skusił Adama i Ewę. W papierowych łańcuchach można doszukać się zniewolenia grzechem. Oświetlenie choinkowe wskazuje Chrystusa- "światło na oświecenie pogan". Warto o tym pamiętać strojąc swoje świąteczne drzewko.

 2.Opłatek

 - z łaciny oblatum czyli dar ofiarny. Łamanie się ę opłatkiem symbolizuje łamanie chleba przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, oznacza pojednanie, pokój w rodzinie. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy. Dzielenie się rozpoczyna pan domu lub najstarszy syn. Każdy łamie się z każdym, a dopiero potem można zasiąść do stołu. Garstka siana pod wigilijnym obrusem symbolizuje żłóbek, w którym leżało Dzieciątko Jezus

4.Potrawy wigilijne

Według tradycji, na stole przykrytym białym obrusem stawiamy 12 potraw - na cześć dwunastu apostołów. Potrawy powinny zawierać wszystkie płody rolne, aby obrodziły one w następnym roku. Wskazane też skosztować wszystkich potraw, żeby nie zabrakło którejś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Wieczerza jest posiłkiem postnym. Wigilię otwierała jedna z tradycyjnych zup wigilijnych - najczęściej barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub rzadziej - migdałowa. W ten dzień nie może zabraknąć słynnego karpia lub szczupaka, przyrządzanego na różne sposoby; potraw z grzybów suszonych, kompotów z suszonych owoców, a także klusek z makiem lub pochodzącą ze wschodnich rejonów Polski słynnej kutii; jak również maku (symbolu ciszy i urodzaju) i miodu (szczęście, bogactwo i mądrość). Trzeba było spróbować wszystkiego, choćby po łyżeczce.

5.Puste miejsce

 Przy wigilijnym stole powinno, według dawnej tradycji, zawsze stać puste nakrycie dla nieobecnych i biednych, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Tego wieczoru nikt nie powinien być głodny i sam. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.

6.Prezenty

 Wszyscy - wszystkim, dają choćby najmniejszy upominek.
To św. Mikołaj w wigilię Bożego Narodzenia przynosi nadal prezenty, to dzieci nadal ze swoją dziecięcą wiarą piszą do niego listy.

 

 

Dokumenty Kościoła
  Ojciec - świadek wiary i trzeźwości
  Lumen fidei – Encyklika papieża Franciszka
  Przemówienie Papieża Franciszka do Kardynałów
  List Episkopatu na XII Dzień papieski
  List Apostolski Porta Fidei
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28            
Promocja